Hatay deyince akla yemek gelir. Peki bu yemeklerin lezzeti nereden gelir? Tabi ki yemeklerde kullanılan gerçek tat ve lezzet Hatay’ın biber salçasından gelir.

Salça yemeklerimizin vazgeçilmezleri arasında hatta birinci sırada diyebiliriz. Salçayı ve özellikle biber salçasını en çok kullanan illerimizin başında Hatay gelmektedir.

Hatay yöresinde üretilen biber salçasının kalitesine diyecek yok. Gerçekten yemeklerinde bir kere dahi kullanan bir insan bunun ne demek olduğunu anlıyor ve işte salça buymuş diyor.

Biber salçası çok önceleri ülkemiz genelinde çok bilinen ve kullanılan salça türü değildi. En çok domates salçası kullanılıyordu. Şimdi artık biber salçası girmeyen ev yok gibi…
Hatay’ın Biber Salçası
Hatay’da bin bir emekle hazırlanan biber salçası nasıl yapılıyor? Salçanın kahramanları olan kadınlar tarafından Ağustos ayının ortalarına doğru tarlalardan toplanan kırmızı biberler bin bir emekle geleneksel yöntemlerle salçaya dönüştürülüyor.

Önce biberin içindeki çekirdekler temizleniyor ve yıkandıktan sonra kıyma makinesinde veya biber çekme makinelerinde çekilip sıvı hale getiriliyor. Sıvı hale gelen biberler evin damlarına serilen geniş naylonların üzerine ince bir şekilde seriliyor ve her gün bir kaç kere karıştırılmak sureti ile kurutuluyor.

Güneşte tam kıvamına gelene kadar kuruyan salça içine koruyucu olarak tuz ekleniyor tuz haricinde hiç bir katkı maddesi konulmuyor. Kavanozlara veya bidonlara konularak kullanıma hazır hale gelen ve bu şekilde üretilen biber salçası fabrikada üretilen salçalardan daha lezzetli ve sağlıklı oluyor.

Kaliteli salça yapmanın püf noktasının birincisi biberin cinsi ve toplama zamanıdır. Salça yapılacak biberler kırmızı olacak yeşil alalı olmayacak ve Ağustos ayının yarısını geçirmiş çok iyi güneş görerek olgunlaşan biber olacak. Diğer bir püf noktası ise kurutma şekli, sürekli karıştırılmak sureti ile ne cıvık ne de katı olacak ve tuz oranı iyi ayarlanacak. Bu noktalara dikkat edildiğinde hakiki ve doğal biber salçası sofralarda, mutfaklarda yerini almış olacak..

Günümüz şartlarında herkesin salça yapmak gibi bir şansı maalesef yok fakat Hatay’da bulunan Rahme Salça sizlere en doğal salçayı sunmaktadır.


Bir cevap yazın

Rahme Salça Hakkında

Ürün kalitemizden hiçbir zaman ödün vermedik. Koşullar ne olursa olsun müşteri memnuniyetini hedef seçtik. İnsan sağlığını en çok ve doğrudan etkileyen gıda sektöründe üretim yaptığımızın fazlasıyla bilincindeyiz.

Bize Ulaşın

Adres: Bohşin Mah. Bohşin Sok. No: 103 / A Antakya/HATAY

Telefon: 0535 400 10 52

E-Posta: info@rahmesalca.com

Web: https://rahmesalca.com