Salça Nedir ?
Salça özellikle domatesin ve olgunlaşmış kırmızı biberin koyulaştırılmış özüdür. Yemeklere lezzet ve kıvam vermek, yemeklerin gıda değerini arttırmak için kullanılır. Salça yapımında kullanılacak domates ve kırmızı biber, ince kabuklu, etli, oldukça kırmızı, olgun olmalıdır.
Salça Yapımı
Modern tesisimizde vakum kazanlarında, el değmeden salça yapılmaktadır. Yıkanıp doğranan domates ve biberler, sıcak veya soğuk parçalanmaya tabi tutulurlar. Bu enzimatik bir parçalanma hadisesi olup, kabuklardaki renk maddelerinin salçaya sirayeti sağlanır. Enzimatik parçalanması tamamlanmış ürünler, palperlerden geçirilerek bir nevi öğütmeye tabi tutulur. Kabuk ve çekirdekleri ayrılarak vakum kazanlarına verilir. Vakum kazanlarında, yüksek basınç altında, düşük sıcaklıkta, istenen yoğunlukta salça elde edilir. İçine sadece % 4 oranında tuz ilave edilir.
Salça Nasıl Korunur ?
Salça yemeklerin vazgeçilmezidir. Ancak kapağı açıldığında oksijen ile kimyasal bir tepkimeye girer. Rahme Salçalarının içinde koruyucu madde kullanılmadığından salçanızın kararmasını ve küflenmesini önlemek için üzerine sıvı yağ ilave ederek bunu önleyebilirsiniz.
Sağlık İçin
Cam ambalajları tercih edin. Rahme Salçaları cam kavanoz ve cam petli olarak satışa sunulmaktadır. Salçayı kabından alırken her zaman temiz kaşık kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Yemek artıkları salçanın içinde kalırsa bu salçanın hemen bozulmasına neden olur.


Bir cevap yazın

Rahme Salça Hakkında

Ürün kalitemizden hiçbir zaman ödün vermedik. Koşullar ne olursa olsun müşteri memnuniyetini hedef seçtik. İnsan sağlığını en çok ve doğrudan etkileyen gıda sektöründe üretim yaptığımızın fazlasıyla bilincindeyiz.

Bize Ulaşın

Adres: Bohşin Mah. Bohşin Sok. No: 103 / A Antakya/HATAY

Telefon: 0535 400 10 52

E-Posta: info@rahmesalca.com

Web: http://rahmesalca.com